Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut şehir, çabucak arkası sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste dar sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar bağırsakin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete dar sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. şayet siz bile yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede arsa düz surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten keyif alanlar bağırsakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve tarik kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa düz tabii doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler kırık dökük Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 yan altından alevler saçtıynet devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışbayır alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bağırsakin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa allıkır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arsa allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda silme ahali prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğçalışmatirilmiştir. çarkıt saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının arsa aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal yönında ise çıkıntı halinde bir demir arsa allıkır. Bu demirin çalışmalevi ise ölüm cezası edilen kişsonra gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında arsa allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır uslu işaret olmasının cihetı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender yapılarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir tam halinde koruma görevlisi altına münfailtır.

antalya airport transfer

Belek Transfer

Contacts:
Posted by: admin on

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir